Wpisy umożliwiające polepszenie naszego stanu zdrowia i umysłu we wnętrzach mieszkań w których dane jest nam żyć.

Jak optycznie powiększyć mały pokój?!

Jak optycznie powiększyć mały pokój

Nawet najmniejszy pokój może optycznie zyskać kilka metrów przestrzenie, wszystko zależy od odpowiedniego projektu i przemyślanego doboru dodatków. Najprostszą zasadą jest stawianie na funkcjonalność wybranych mebli, wybór jasnych, naturalnych kolorów przy wystroju swojego lokum. Pomocna jest także znajomość kilku trików, które spotęgują wrażenie optycznego powiększenia. Mały pokój bardzo łatwo można przytłoczyć zbyt dużą ilością mebli lub dodatków. Ważny jest odpowiedni dobór koloru ścian i podłogi. Kolory powinny być raczej jasne, ponieważ to dzięki nim światło słoneczne odbija się od ściany. Sufit najlepiej jest pomalować na kolor o odcień jaśniejszy od ścian. Żeby pomieszczenie nabrało wyrazu ciekawym pomysłem jest pomalowanie framug i drzwi na ciemny kolor, daje to efekt optycznie powiększonej przestrzeni. Jeżeli jednak nie lubisz jasnych barw i marzysz o pokoju z wyrazistymi kolorami, pomaluj całe pomieszczenie na jeden, monochromatyczny kolor. Ciekawym rozwiązaniem może też być tapeta. Wytapetować możemy jedną ścianę, stosując później wzór tapety, jako motyw przewodni dekoracji. Dla zwiększonego efektu przestrzennego można pozwolić sobie na tapetę w pasy.

Zadbaj o dobre oświetlenie pomieszczenia. Egzamin zda na pewno oświetlenie punktowe, ale nie znaczy to, że musimy rezygnować z lamp. Przy wyborze lampy stojącej starajmy się wybrać taką z niewielkim i mało wzorzystym abażurze. Ze światłem doskonale mogą współgrać lustra. Duże poziome lustro powieszone nad komodą, dobrze oświetlone punktowo, z pewnością spotęguje efekt optycznego powiększenia pokoju. Jednak i tutaj łatwo jest wpaść w pułapkę. Pamiętajmy, że lustro odbija bezwzględnie wszystko, dlatego może potęgować wrażenie bałaganu. W związku z tym unikajmy namiaru dodatków naprzeciwko lustra. Żeby w pełni wykorzystać małą przestrzeń dobrze przemyśl, jakie meble są Ci potrzebne. Kupuj tylko takie, które będą nie tylko ozdoba, ale też spełnią wszystkie wymogi funkcjonalności. Niestety, ale w małym pomieszczeniu każdy element powinien mieć przypisana funkcję. Ciekawym pomysłem na dobre wykorzystanie przestrzeni jest zrobienie na ścianie drenażowych półek. Wciąż będzie widoczny jasny kolor ścian, a półki będą na tyle delikatne, że nie nadadzą pokojowi ciężkości. W zamkniętych półkach schowaj rzeczy, które niepotrzebnie będą rozpasać Twoja uwagę, np. mały sprzęt elektroniczny.

Ostatnim etapem aranżacji wnętrza powinny być odpowiednio dobrane dodatki. Stawiajmy na jeden motyw przewodni. Najlepiej sprawdzą się naturalne kolory, które nie będą zbyt wyraziste. Wzory i desenie powinny być proste. Warto również zrezygnować z dywanu. Zachowując harmonie i nie zapominając o użyteczności przestrzeni nawet najmniejszy pokój może być doskonałym miejscem codziennego wypoczynku.

Dodaj komentarz