Wpisy umożliwiające polepszenie naszego stanu zdrowia i umysłu we wnętrzach mieszkań w których dane jest nam żyć.

Najczęstsze błędy przy aranżacji wnętrz

Najczęstsze błędy przy aranżacji wnętrz

Szeroki wybór i różnorodne trendy w dziedzinie aranżacji wnętrz oferują nieskończoną ilość możliwości urządzenia mieszkania. Niejednokrotnie jednak dajemy się ponieść i bezmyślnie podążamy za najnowocześniejszymi trendami i wskazówki zapominając o charakterze i możliwościach aranżowanych przez nas przestrzeni. Inspirując się wizualizacjami i zdjęciami umieszonymi na różnorodnych portalach internetowych i w gazetach zapominamy o funkcjonalności. Odpowiednio dobrane meble, kolorystka i dobre zagospodarowanie przestrzeni sprawi, że mieszkanie stanie się przyjaznym miejscem naszego wypoczynku i codziennego życia. Co zatem zrobić, żeby uniknąć błędów w dekoracji i aranżacji naszych wnętrz?

Po pierwsze nie zapominajmy o wymiarach urządzanego pomieszczenia, ponieważ niektórzy chcą zainstalować klimatyzację w swoim mieszkaniu a więc na wszystko musi starczyć miejsca. Brzmi banalnie, jednak okazuje się, że często ulegamy pokusie zakupu pięknej, wzorzystej sofy, która ostatecznie jest za bardzo masywna i zabiera zbyt dużo przestrzeni. Kolejny, popełniany przez wiele osób błąd to brak analizy nasłonecznienia pokoju. Jeżeli pomieszczenie ma małe okno lub okno wychodzące na północ wymaga ono rozświetlenia. Wówczas ciemne meble nie zdadzą egzaminu. Zasada ta dotyczy również koloru ścian, jeżeli jednak nie lubimy jasnych kolorów i boimy się, że tak urządzony pokój będzie mdły i bez wyrazu pamiętajmy o zasadzie złotego środka i umiaru. Decydując się na jasne ściany, możemy pozwolić sobie na ciemniejszy mebel, natomiast wybierając kolor ścian najlepszym wyjściem będzie pomalowanie jednej ściany, tej najbardziej nasłonecznionej na ciemniejszy kolor. Jeżeli podobają się nam grafiki i wzory namalowane na ścianach również pamiętajmy o umiarze. Wybierając duży, wyrazisty wzór postawmy na mniej wzorzysty dywan i dodatki. Wówczas to ściana będzie główna ozdobą pomieszczenia i uzyskamy lepszy efekt końcowy. W celu uniknięcia przesytu i pomieszania stylów, kolorów i motywów przed zakupami dodatków obierzmy sobie motyw przewodni. Inspiracji jest wiele, ale najważniejsze jest zachowanie indywidualności naszego stylu. Dodatków, bowiem nie wolno lekceważyć, to one nadają mieszkaniu charakter. Przy ich wyborze istotna jest konsekwencja wyboru, a co zrobić, jeżeli nie możemy się zdecydować na jeden konkretny styl? Zachowajmy spokój, bo przecież wizerunek pomieszczenia możemy zmieniać w zależności od pory roku, a nawet naszego nastroju, ważne jest po prostu spójność motywów i kolorów. Dzięki takiemu podejściu uda nam się stworzyć harmonię, a mieszkanie będzie prawdziwie nasze, indywidualne, ale zachowujące umiarkowanie i spójność stylu.

Kiedy już wybierzemy meble, ustalimy kolor ścian i zdecydujemy się na dodatki pojawia się kolejna trudność? Meblowanie, ustawianie i przestawianie mebli może okazać się nie lada wyzwaniem. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest ustawianie mebli pod ścianą. Taki układ w pomieszczeniu mocno zapisał się w naszej podświadomości i bardzo trudno się go pozbyć. Meble ustawione tylko pod ścianą niestety mogą sprawić, że środek pomieszczenia wypełni nieużyteczna pustka. Dodatkowo takie ustawienie często nie jest w pełni funkcjonalne. Utrudnia komunikację i zwiększa dystans między domownikami. Idealne ustawienie będzie efektem wielu prób i błędów, ale na początku miejmy odwagę te błędy popełnić.

Aranżacja i dekoracja mieszkania wymaga odpowiednie przygotowania i analiz. Warto zapoznać się z nowoczesnymi trendami, ale nie wolno zapominać o głównym przeznaczeniu mebli, czyli o ich funkcjonalności. Najważniejszą zasadą, szczególnie ważną w kwestii dobierania dodatków jest umiarkowanie. Postarajmy się stworzyć harmonijną przestrzeń, w której poszczególne elementy ze sobą współgrają. Ostatnią wskazówka jest odwaga i próba przezwyciężenia zakorzenionych wzorców i stereotypów. Nie bójmy się odważniejszych rozwiązań zarówno w designie jak i zwykłym ustawieniu naszych mebli. Warto również pamiętać, że są specjaliści, którzy doradzą i pomogą nam stworzyć nasze wymarzone wnętrze.

Dodaj komentarz