Wpisy umożliwiające polepszenie naszego stanu zdrowia i umysłu we wnętrzach mieszkań w których dane jest nam żyć.

Dom, który oszczędza energię!

Dom, który oszczędza energię

W Polsce ostatecznie zapanował kryzys – wiemy już, że zbliżyliśmy się do poziomu ówczesnej Grecji, która podobno była w stanie katastrofalnym. Musimy zatem umieć oszczędzić jak się da np. korzystając z usług specjalisty, zamiast chodzić po nie sprawdzonych placówkach i poprawiać co chwilę coś, a jak wiadomo największe wydatki to te związane z budową i wyposażeniem naszego domu. W jaki sposób możemy zaoszczędzić? Wznosząc dom zrobiony z materiałów energooszczędnych – pytanie jednak, które możemy przy tym wybrać. Zastanówmy się nad wyborem materiałów, których użyjemy do zbudowania ścian energooszczędnych oraz nad tym, w jakiś sposób funkcjonują takie domostwa.

Domy niskoenergetyczne muszą przede wszystkim posiadać dobą izolację przegród zewnętrznych oraz okna, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Dlatego też musimy skupić się tutaj na tych miejscach, które przez wzgląd na swoją budowę mogą stanowić przerwanie ciągłości izolacji ciepłej. Przez wzgląd na to mogą się tam zrobić tak zwane mostki termiczne. Z tego powodu nie mamy możliwości zastosowania w takich miejscach okien połaciowych. Są pewne zasady, jakich musimy przestrzegać podczas budowy domów energooszczędnych. Przyjrzyjmy się powierzchni przegród zewnętrznych: musi być ona zdecydowanie niższa w stosunku do kubatury budynku (co jest jedną z różnic pomiędzy domem energooszczędnym a tradycyjnym). Każde pomieszczenie musi być umiejscowione w taki sposób, ażeby było ono w jak największym stopniu narażone na działanie promieni słonecznych. Dzięki temu mogą być one ogrzewane ciepłem pochodzącym ze słońca, a my będziemy mogli ograniczyć w nich również używanie sztucznego światła. Jeśli chodzi o wentylację: stosujemy tylko i wyłącznie mechaniczną z rekuperacją tak, by można było korzystać z ciepła znajdującego się w powietrzu które jest usuwane na zewnątrz.

Na samym końcu przyjrzymy się technologiom. Domy energooszczędne obfitują w różnorodne technologie, umożliwiające nam zachowanie sporej ilości gotówki w portfelu. Używa się tutaj kolektorów słonecznych, pomp ciepła, rekuperatorów, gruntowych wymienników ciepła. Dzięki tym ostatnim mamy możliwość korzystania ze źródeł ciepła, które są odnawialne – pozyskujemy z nich energię termalną. Nie możemy również nie wspomnieć o akumulatorach ciepła, które znajdują tutaj naprawdę szerokie zastosowanie. Ktoś mógłby powiedzieć, że to wszystko nie ma żadnego znaczenia. Tymczasem jest wręcz przeciwnie. Wystarczy, że przyjrzymy się statystykom. Co zobaczymy? Jeżeli mamy do czynienia z omawianym przez nas, oszczędnym domem, to zapotrzebowanie w nim na ciepło wynosi od 30 do 60kWh. Tymczasem, jeżeli przyjrzymy się budynkom tradycyjnym, to zobaczymy istotną różnicę – one z kolei potrzebują aż 90-120 kWh.

Dodaj komentarz