Aranżacje, wystrój wnętrz naszych domów, mieszkań i inspiracje jak się urządzić.

JAK ZAPROJEKTOWAĆ SYPIALNIĘ?!

jak zaprojektować sypialnię

Tym razem chcemy podpowiedzieć, jak zaprojektować sypialnię. Oto 10 podstawowych, subiektywnych i sekretnych porad doświadczonej architektki wnętrz. Przeczytaj koniecznie!


RADA 1 –  Łóżko i nocna szafka to za mało.
Na sypialnię trzeba mieć pomysł. Takim pomysłem może być urządzenie jej w stylu innym niż pozostała część mieszkania; to może być inna kolorystyka, oryginalna tapeta, baldachim nad łóżkiem, pikowany zagłówek, który przyciągnie uwagę… Przekraczając próg sypialni powinniśmy wiedzieć, że wkraczamy w inny, wyciszony świat. Dlatego w pokojach hotelowych używa się miękkich wykładzin, dość mocnych kolorów, stosuje się przytłumione światło. Pamiętaj też, że sypialnia to twój azyl. O ile w salonie trzeba pogodzić gusty wszystkich domowników, sypialnię możesz urządzić tak jak lubisz. Zrób to tylko dla siebie. No, chyba, że nie sypiasz samotnie.

RADA 2 –  A co, jeśli nie ma pokoju na oddzielną sypialnię?
Pozostaje wygospodarować miejsce na łóżko na przykład w przestrzeni dziennej. Rozkładana sofa to ostateczność. Sprawdza się jako miejsce do spania dla gości, ale w codziennym użytkowaniu może być uciążliwa. No i żadna sofa nie ma naprawdę wygodnego i zdrowego materaca. Łóżka piętrowe polecam tylko dzieciom. Jeśli chcemy wykorzystać znaczną wysokość mieszkania (min. 380 m) lepszym rozwiązaniem dla dorosłych jest miejsce do spania na antresoli. Pod spodem może być przestrzeń do pracy przy biurku lub strefa wypoczynkowa z sofą. W wysokim mieszkaniu można umieścić łóżko na wysokim podeście, pod którym umieścimy wsuwane szafki. Optymalna wysokość podestu to 120 cm (do zrealizowania w mieszkaniu wysokości min. 3,2 metra). Na półkach i wieszakach zmieścimy całą odzież (oczywiście z wyjątkiem kreacji wieczorowych). Jeśli jednak mieszkanie jest niższe na pewno wystarczy miejsca na wsuwane pod materac pojemniki na dodatkową pościel, koc, śpiwór, plecak czy torby podróżne i sprzęt sportowy. Żeby taki podest był stabilny, funkcjonalny, a wsuwane szafy mogły działać bez zarzutu trzeba wszystko dobrze przemyśleć (zaprojektować!) i perfekcyjnie wykonać. Inaczej będą to zmarnowane pieniądze.

Kolejnym rozwiązaniem jest alkowa. To staromodne słowo oznacza łóżko umieszczone we wnęce. Alkowę można zasłaniać w ciągu dnia kotarą lub żaluzjowymi drzwiami, jak do szafy. Malując wnękę na inny kolor jednocześnie optycznie oddzielamy ją od pokoju i nadajemy inny nastrój.

W otwartej przestrzeni dziennej sprawdzi się też łóżko z baldachimem i kotarą. Łóżko zasłonięte w ciągu dnia lekką tkaniną  również będzie wyglądało jak oddzielne pomieszczenie. Kotarę można zawiesić na zamocowanych na suficie karniszach.


RADA 3 –  Łóżko
Jak długość łóżka będzie optymalna? Ustalamy to tak: do wzrostu osoby, dla której łóżko jest przeznaczone trzeba dodać 20–25 cm. Minimalna szerokość łóżka – 90 cm. Szerokość podwójnego łóżka to minimum 160 cm. Wysokość stelaża – 40 cm. Dla osób starszych – 45–55 cm (idealne będzie łóżko z regulowaną wysokością nóżek).

W małym wnętrzu wybierz łóżko bez wysokiego szczytu w nogach. Pokój wyda się większy. Łatwiejsze będzie też ścielenie łóżka. O komforcie spania decyduje: stelaż i materac, które razem muszą tworzyć całość, muszą ze sobą współdziałać. Wybór odpowiedniego dla nas stelaża i odpowiedniego materaca to oddzielny temat. Teraz tylko jedna uwaga: na podwójnym łóżku lepiej położyć dwa oddzielne materace – każdy dopasowany do wagi osoby śpiącej, a nie jeden o uśrednionych parametrach. Materac powinien też być wykonany z naturalnych materiałów. Z trzech stron łóżka zostaw wolną przestrzeń szerokości min 60 cm.


RADA 4 –  Szafy
Garderoba w sąsiedztwie sypialni, ściana szaf – to optymalne rozwiązania. Szafy wbudowane pozwalają lepiej wykorzystać przestrzeń niż szafy wolnostojące. Zabuduj uskoki ścian, wnęki (także pozostałe po zamurowanych drzwiach). Mogą mieć różną głębokość 40–45 cm; tyle wystarczy na złożone swetry, koszule, wieszaki na spodnie i spódnice, buty; 60 cm potrzeba na żakiety, marynarki, sukienki. Wbudowaną szafę można zasuwać kotarą, drzwiami z płyty mdf., drewnianymi, szklanymi. Dobrze zorganizowane szafy pomogą Ci utrzymać porządek. Każda rzecz powinna mieć swoje stałe miejsce. Praktyczne są też komody z szufladami różnej głębokości. Między szafą a łóżkiem zostaw przejście o szerokości min. 80 cm. Dostęp do szafy będzie wygodny.


RADA 5 –  Byle nie biurko
Stolik nocny lepiej zastąpić szafką z szufladami, aby zbyt dużo rzeczy nie leżało na wierzchu. To podstawa porządku. Nie tylko w sypialni. Bardzo dobrze sprawdzi się toaletka. Pamiętaj, że demakijaż, makijaż, czesanie wymagają nie tylko lustra, ale i dobrego oświetlenia. Na toaletce, komodzie, stoliku zrób miejsce na biżuterię, którą nosisz na co dzień. Wystarczy już zwykła taca, by zaprowadzić porządek. Sypialnia nie jest dobrym miejscem na biurko. Praca kłóci się relaksem.


RADA 6 –  Okna
Najlepiej, aby wychodziły na zachód lub południe. Jeśli za oknami jest ruchliwa ulica, okna powinny mieć podwyższony wskaźnik izolacji akustycznej. Minimum to 35 dB (standardowe okna mają współczynnik 32 dB, najwyższy spotykany to – 42 dB). Jeśli pokój położony jest od wschodu, a więc latem słoneczne światło może budzić nas skoro świt – dobrym rozwiązaniem będą rolety lub zasłony zaciemniające. W małym wnętrzu dobrze byłoby, żeby zasłony były w tym samym kolorze, co ściany (albo zbliżonym). Jeśli zdecydujemy się na wzorzystą tkaninę, ściany sypialni pomalujmy w jednym z kolorów zasłony.


RADA 7 –  Oświetlenie
Potrzebne będzie dyskretne oświetlenie do sprzątania i ścielenia łóżka, podobne zastosowania u siebie wykonała firma http://concretecutting.pl/rozbiorki-i-wyburzenia-techniczne-plock/ lampka nocna przydatna także do czytania w łóżku i ewentualnie lampa, która daje oświetlenie nastrojowe. Role oświetlenia ogólnego mogą pełnić lampy sufitowe, oświetlające szafy garderobiane. Nie będą nam przeszkadzać, tak jak lampa sufitowa umieszczona centralnie.

Lampka nocna powinna być na wyciągniecie ręki, aby nie trzeba było wstawać, żeby wyłączyć światło przed zaśnięciem. Przy łóżku można też zamontować dodatkowy włącznik światła ogólnego. Do czytania polecam lampy z regulowanym ramieniem. Takie, jak do pracy przy biurku. Mogą być stojące, montowane na ścianie jak kinkiet lub przykręcone do półki za pomocą tzw. imadełka. Nie polecam przykrywania lampki nocnej koszulą,  aby wykreować nastrój. To dość popularne (niestety) rozwiązanie grozi pożarem! Lepiej wykorzystać lampę nocną, kierując strumień światła na ścianę, by świeciła światłem odbitym albo lampę podłogową efektownie filtrującą światło. Dobrze też zastosować źródła światła o ciepłej, relaksującej i wyciszającej barwie (2500–2700K), na przykład świetlówki kompaktowe Word Comfort Light (naturalnie ciepłobiała) marki OSRAM.


RADA 8 – Co na podłogę?
Uważa się, że do sypialni odpowiednie są: wykładziny elastyczne, dywanowe i drewno. Ale nie: kamień, płytki ceramiczne, beton. To materiały twarde, które nie są sprężyste, a chodzenie po nich nie jest komfortowe. Wprawdzie drewniana podłoga na betonowej wylewce też nie jest sprężysta, ale jest za to ciepła i miła w dotyku. Wykładzina dywanowa lub dywan przy łóżku wygłuszą kroki i stworzą przytulne wrażenie.


RADA 9 – Kolory.
Do sypialni polecam nawet czerń i czerwień. Zgodnie z zasadą, że kolory mocniejsze stosujemy w pomieszczeniach wykorzystywanych rzadziej, głównie wieczorem i nocą (nie poddają się działaniu żółtego światła żarówek). Czerń to kolor ciepły, uspakajający i wyciszający. Tak jak błękity i zielenie. Idealny dla tych, którzy pragną się odizolować. A czerwień, wiadomo – oznacza zmysłowość. Czerwieni (tak, jak i jaskrawych odcieni pomarańczowego) nie poleca się jednak osobom cierpiącym na bezsenność.


RADA 10 – Ważne drobiazgi.
Lustra w sypialni służą nie tylko do przeglądania i skontrolowania własnego stroju, ale też iluzorycznie powiększają przestrzeń. Umieść je w garderobie lub obok szafy. Żeby można było obejrzeć całą sylwetkę lustro musi mieć perspektywę. Nawet wykrochmalona i wymaglowana pościel po jednej nocy wygląda na wymiętą. Aby uniknąć wrażenia bałaganu, przykrywaj łóżko narzutą o zdecydowanej, ciekawej fakturze.

Projektowanie sypialni

Projektując sypialnię, należy uwzględnić zarówno aspekty funkcjonalne, jak i estetyczne. Na początku należy dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń i stworzyć plan układu pomieszczenia, uwzględniając miejsce na łóżko, szafki nocne, szafę oraz inne meble. Następnie, ważne jest określenie preferencji stylistycznych oraz kolorystycznych klienta, co pozwoli na dobór odpowiednich materiałów i dekoracji. Warto także zadbać o optymalne oświetlenie, zapewniając zarówno źródła światła ogólnego, jak i punktowe oświetlenie czytania. Niezaprzeczalnym elementem sypialni jest łóżko – należy wybrać odpowiedni rozmiar i rodzaj materaca, zapewniając komfortowy sen. Kolejnym krokiem jest dobór mebli, takich jak szafki nocne, komody czy toaletka, uwzględniając zarówno ich funkcjonalność, jak i styl. Warto także pomyśleć o dodatkowych udogodnieniach, takich jak gniazdka elektryczne i ładowarki USB, które ułatwią codzienne życie. Wreszcie, elementy dekoracyjne, takie jak obrazy, rośliny czy tekstylia, nadadzą sypialni charakter i atmosferę intymności. Całość projektu należy poddać analizie pod kątem zgodności z wymogami budowlanymi i przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa, zapewniając klientowi funkcjonalną i estetyczną przestrzeń do wypoczynku i relaksu.